Obchodní flexibilita
2025-06-13
Jiří Šizling
Flexibilita
Energetika je stále dynamičtějším prostředím, ve kterém je potřeba každou hodinu vyrovnávat spotřebu a výrobu elektřiny. Obchodníci s energiemi proto pečlivě plánují, kolik elektřiny jejich zákazníci spotřebují, a nakupují ji dopředu – na denním nebo i dlouhodobém trhu. Tento plán ale nikdy není stoprocentně přesný.
Rozdíl mezi naplánovanou a skutečnou spotřebou nebo výrobou se nazývá odchylka. A právě s růstem obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny, tyto odchylky narůstají. Slunce a vítr jsou totiž proměnlivé – dokáží během pár minut výrazně změnit množství vyrobené elektřiny.
Když k tomu připočteme proměnlivé chování spotřebitelů, vzniká velmi složité prostředí, kde jsou přesné předpovědi stále obtížnější. A právě zde přichází ke slovu flexibilita – schopnost řídit spotřebu nebo výrobu v reálném čase a tím pomáhat vyrovnávat tyto odchylky. Flexibilita v domácnostech, například pomocí chytrého řízení bojlerů, baterií nebo tepelných čerpadel, umožňuje přizpůsobit odběr elektřiny aktuálním podmínkám na trhu.
Jak se do flexibility zapojit?
Aby se domácnost mohla aktivně zapojit do flexibility, je potřeba splnit dvě základní podmínky. Mít obchodníka s elektřinou, který flexibilitu umožňuje, a chytré zařízení, které dokáže na pokyny obchodníka v reálném čase reagovat.
Jedním z průkopníků v této oblasti je například Deltagreen – obchodník s elektřinou, který kromě standardního dodávání energie svým zákazníkům nabízí i možnost zapojení do flexibility.
K tomu je ale zapotřebí koncové zařízení, které tyto příkazy dokáže vykonat. A právě zde přichází na řadu Infigy – chytré energetické zařízení, které umí v reálném čase ovládat baterii. Do budoucna také zapínat nebo vypínat spotřebiče, jako jsou bojlery, tepelná čerpadla, nabíjecí stanice,... Infigy je propojeno s obchodníkem přes zabezpečené online rozhraní a na základě jeho instrukcí automaticky upravuje spotřebu nebo výrobu – aniž by tím omezovalo komfort uživatele.
Tímto způsobem vzniká digitálně řízená flexibilita, která pomáhá vyrovnávat síť, snižovat náklady a otevírá cestu k novému typu aktivního zapojení domácností do energetiky budoucnosti.
Jak to funguje?
Základem řízení energií je vyspělý datový model, který se dokáže sám učit z předchozích výsledků. Pomocí předpovědi počasí a znalosti historických dat dokáže předpovědět výrobu, spotřebu i akumulaci na další den. Společně se znalostí spotových cen dokáže velmi přesně naplánovat, kdy se bude prodávat nadbytečná energie do distribuční sítě, kdy bude zakázaný přetok z důvodu záporných cen a bude se využívat akumulace do bojleru a baterie. Pokyny pro flexibilitu do tohoto vstupují jako externí pokyny, které je nutné respektovat a dočasně změnit chování.
Reálný příklad:
- Dům s fotovoltaikou, baterií a akumulací do teplé vody
- Víkendový a slunečný den ⇒ Velmi rozdílné ceny na spotovém trhu
- Přebytečná energie je dodávaná do sítě za spotové ceny
- Na denním průběhu je jasný ranní prodej v době, kdy je zajímavá cena na spotu
- Během dne dochází k omezování přetoků z důvodu nízké nebo záporné ceny
- Ve večerní špičce došlo k vybíjení nadbytečné energie z baterie
- Infigy několikrát denně změnilo naplánované chování z důvodu aktivace flexibility:
- 5x aktivace vybíjení baterie nebo aktivace přetoků
- 3x aktivace nabíjení baterie/zvýšení odběru


Finanční výsledky
Zisk z přetoků můžeme rozdělit:
- Spotová cena:
Do sítě bylo prodáno celkem 11,18 kWh s průměrnou cenou 3,97 Kč/kWh.
Denní zisk je tedy 44,4 Kč.
- Zisk z flexibility: Na následujícím obrázku jsou zobrazené jednotlivé aktivace flexibility včetně množství energie a ceny.

- Celkem Denní zisk z prodeje energie na spotovém trhu a z flexibility je 69,52 Kč.
Budoucí význam flexibility
Energetika se mění a nyní ještě nejsme na konci. Obnovitelných zdrojů bude přibývat. Tím se budou zhoršovat predikce a poroste význam odchylky. Vyhraje ten, kdo se bude umět přizpůsobit. Lze si to představit jako nyní HDO. Tím distributor dokáže odložit spotřebu (například bojlerů) na méně vytížený čas. S flexibilitou se to bude dít dynamicky.
Velmi významnou roli budou hrát elektromobily. Každé auto po většinu svého času stojí. Ve chvíli, kdy bude připojené na wallbox, bude možné využívat baterii na řízení odchylky. Nejedná se o žádné velké nabíjení nebo vybíjení baterie, stačí pár procent a dynamiku odchylky to významně změní.
Již několik let probíhá přerod energetiky na obnovitelné zdroje, elektromobily, dynamické řízení odchylky… Dnes už je jasné, že tyto změny musí přijít společně. Jedině tak bude dávat energetika smysl a celé odvětví bude udržitelné. - Jiří Šizling